Logout

Do you really want to logout?

Forgot Password

Email information
Please enter your email address and we will send you instructions to set a new password.

Choose / Confirm new Password

Choose / Confirm new Password
Margrethe Vestager
http://s3.amazonaws.com/dldwebsite-production/black_and_white_avatars/margrethe-vestager/pulse/Vestager_quadr.jpg
EU Commission
mock full_address

Margrethe Vestager

Company: EU Commission
Title: European Commissioner for Competition
Location: Brussels, Belgium
Fields of operation: Politics
Twitter: vestager




Margrethe Vestager, born April 13th 1968 in Glostrup. Member of Parliament for the Social Liberal Party in North Zealand greater constituency from November 13th 2007, and in Frederiksborg County constituency November 20th 2001 - November 13th 2007.
Minister for Economic Affairs and the Interior from October 3rd 2011 – September 2nd 2014. Minister for Education December 21st 2000 - November 27th 2001. Minister for Education and Minister for Ecclesiastical Affairs March 23rd 1998 - December 21st 2000. Political leader of the Social Liberal Party and Chairwoman of the parliamentary group from June 2007 - October 2011. Political leader of the Social Liberal Party from October 2011. President of the ECOFIN Council from January 2012 – June 2012.
Master of Science in Economics, University of Copenhagen 1993. Matriculated from Varde Upper Secondary School 1986. Head of secretariat with the Agency for Financial Management and Administrative Affairs 1997-1998. Special consultant with the same agency 1995-1997. Head of section at the Ministry of Finance 1993-1995.
Member of the central board and the executive committee of Social Liberal Party and of the European Affairs Committee from 1989. Unpaid supernumerary at the European Parliament for Social Liberal Party 1991. National chairwoman of Social Liberal Party 1993-1997. Member of the board of directors of 'ID-Sparinvest A/S' 1996-1998. Chairwoman of the Advisory Board, Institute for Management, Politics, and Philosophy 2003-2008. Member of the Board of Advisors, Royal Greenland 2004-2007. Member of the executive committee of UNICEF Denmark 2007-2011. Member of the Trilateral Commission 2010-2011.
Publications and awards: Editor of the members' periodical »Radikal Politik« (Social-Liberal Policy), 1990-1991. Author of articles and lectures on politics and political-organisational subjects, including the EU. Also contributed to: »Brud« (Break), 1994, »Værdier i Virkeligheden« (Values in Reality), 2000, »Opbrud på midten« (Departure from the Centre), 2002, and »Epostler« (Epostles), 2003. Portrait based on the Minister’s use of Twitter, written by Elisabet Svane, »Hvid Røg, Sort Tårn«.
*Photo Copyright by Trine Søndergaard.*



YOU MIGHT LIKE THIS: